a
a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

yukarı
a

İlker Yapıcı

Tercih Ettiğiniz Konu Üzerinden Fotoğraf Çekimi

İlk önce nasıl bir çekim istediğinizi düşünüp karar vermeniz gerekli. Tarihi bir mekanın atmosferinde mi, mevsim tonlarının tümünü içinde barındıran doğal bir alanda mı, yoksa fotoğrafa değişik bir hava katabilecek bir yerde mi?

Belirlediğimiz konuyu fotoğraflara en iyi şekilde yansıması için öncelikle birlikte çalışacağımız hizmet vereceğimiz müşterimizle iletişim sağlamamız gereklidir. Her konu farklı ve kendine özel olduğu gibi her fotoğrafçının da kendine özel bir tarzı vardır.

Bakış noktanızı iyi seçip fotoğrafını çekeceğimiz konuyu nasıl göstermek istediğimizi düşünüyoruz. Sabit bir konumuz varsa etrafında biraz dolaştıktan sonra en iyi açıyı bulmayı dikkate alıyoruz. Perspektif hatalarını hesaba katmayı unutmuyoruz.

Herhangi bir konunun fotoğrafını çekerken, kompozisyonu yatay ya da dikey oluşturmak konusunda önceki bilgi ve deneyimlerimiz size yol gösterecektir. Bazı konular yatay çekildiğinde bazıları ise dikey çekildiğinde doğru ve güzel fotoğraf verir. Bunun için ilk başta konumuzu kadrajladığımızdan, büyük boşluklar kalıp kalmadığına ve konumuzun kesilen yerlerine bakıyoruz.

Çekilecek konuya göre doğru objektif seçimi çok önemlidir. Bazı konular yakından, bazıları ise uzaktan fotoğraflanmalıdır. Bunun için tele objektiflere ihtiyacımız olur. Doğru objektif seçimi için, objektif çeşitlerini ve nerelerde işimize yarayıp yaramayacaklarını iyi analiz etmeye çalışırız. Özellikle insan fotoğrafları ve portre çekiyorsak, arka planlanın sade olmasına tercih ediyoruz. Karışık bir arka plan, belirginlikten uzak, seçici olmayan sıradan bir fotoğraf olacaktır. Sizler de güzel bir fotoğraf karesi için İlker Yapıcıya gelebilirsiniz.