a
a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

yukarı
a

İlker Yapıcı

Tarihteki İlk Fotoğrafçılar

Gertrude Kasebier (1852–1934) : Kendisi bir kadın fotoğrafçıdır, anneliği ön plana alan güçlü portlere sahip iyi bir fotoğrafçıdır. Çizim ve resim de çalışan sanatçı, sanat eğitimi almak için Avrupa’ya gitmiştir. Fotoğraf kimyasallarıyla Almanya’da tanışmıştır. Fransa’da ressam Frank Dumond ile birlikte çalıştı. 1900’da ilk iki kadın sanatçıdan biri oldu. 1902’de Stieglitz Käsebier’i Photo Secession kurucuları arasına dahil etti. Çoğu çalışmalarını dergide yayımladı. Photo Secession’un galerisinde Clarence Hudson White’i takiben sergi açmasını sağladı. Birçok kadın sanatçıyla beraber başarısını dünyaya yaydı. Käsebier portre işini 1910’larda ve daha çok da 1920’lerde Robert Henri, John Sloan, William Glackens, Arthur B. Davies, Mabel Dodge ve Stanford White gibi bir çok ünlü kişiyi fotoğraflayarak büyütmeye devam etti.

Hippolyte Bayard (1804-1881) : 14 Temmuz 1839’ da 30 adet fotoğraf sergileyen Bayard en şanssız öncü ilan edildi. Yöntemi orijinaldi: Gümüş klorürlü bir yaprak, kart kararıncaya dek ışıkta tutuluyordu. Daha sonra da pozlama gerçekleşiyordu. Işık, kendi yoğunluğu ile orantılı ölçüde kartın rengini alıyordu. Böylece doğrudan kart üzerinde ilk pozitifler elde edilmişti; her bir görüntü tek nüsha idi. Daguerrotype’in yarattığı büyük gürültü patırtı ortasında, Bayard’ın çalışması tamamen ihmale uğradı.

Daha birçok fotoğrafçımız vardı fakat kimileri unutuldu kimileri hala bizlere bir şeyler katıyor. Günümüzde de başarılı fotoğraf çekimleri vardır belki de fotoğrafın sanatını sürdürecek önemli kişilerdir. Fakat güzel bir portre İlker Yapıcı Photography’de bulunur. Bergama stüdyomuza bekleriz.