a
a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

yukarı
a

İlker Yapıcı

Objektif Nedir?

 

objektif-ilkerHer fotoğrafın yeterli aydınlığa ve netliğe sahip olması demektir. Bir başka tanımla objektif nedir diye bakacak olursak bir fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli aparat, makinelerin ön tarafında bulunan ve merceği de içerisinde barındıran parçadır. Normalde lens olarak kullanılan bu kelime günümüzde objektif olarak kullanılıyor. Objektifler, vizörden baktığımız zaman gördüğümüz görüntüyü filme yada sensöre işleyen mekaniğin ön tarafında bulunur ve görüntüyü filmin yada sensörün üzerinde oluşturulmasını sağlar. 18. Yy ortaya çıkmış bir durumdur.

Objektifin kalite yoğunluğu sadece fotoğrafın düşürülebileceği milimetreye bağlıdır. En fazla ışık geçiren ve odak noktasına düşüren objektif en kalitelisidir. Işığı az geçiren genellikle mavi objektif daha çok ışık alır.

Önemli Alanları

Odak Uzaklığı: Objektifin odak uzaklığı büyüdükçe odak noktasına düşebilecek ışık miktarı genellikle azalma eğilimi gösterir.

Objektif Hızı: Objektifin maksimum diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa, objektif o kadar hızlı demektir. Ayrıca, geniş bir diyafram açıklığı loş ışıkta resim çekebileceğiniz anlamına gelir. Genellikle, odak uzaklığı arttıkça objektiflerin hızı azalır.

Geniş Açılı Objektifler: Odak noktası oldukça geniş olan objektiflerdir. Yaygın olarak, çok dar alanlardaki en geniş görüntüyü elde etmekte kullanılırlar. Çok düşük olan objektiflerde görüntü kalitesi azalabilir. Ancak İlker Yapıcı Photography bu bozulma etkisini estetik bir değer olarak kullanabilir, çok iyi sonuçlar çıkarabilir.