a
a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

yukarı
a

İlker Yapıcı

Fotoğrafçılıkta Filtreler

fotografcilik

Işık, renk, dengeleyici ve koruyucu özelliği olan filtreler objektifin önüne takılır. Her objektifin çapının aynı olmaması nedeni ile her objektif için farklı çaplarda filtreler bulunur. Filtreleri alırken boyutlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Filtre Çeşitleri Nelerdir ?

UV – Skylıght Filtreler

Berraklığı arttırır ve mor ile mavi rengini dengeler. Bir başka tanımla UV filtre, temelde güneşten gelen Ultraviole dediğimiz, gözle görünmeyen ve UV olarak kısaltılan ışınları engellemeye yarar. Gözümüzle farkedemeyeceğimiz  şekilde olan ışıkları dengede tutar .Yüksek dağlarda fazla etkisi yoktur. Toz ve parmak izinden korur, fotoğrafın puslu çıkmasını önler.  Avantajları: UV ışınlarını süzer, lensi zarar görmekten korur, yağmura ve toza dayanıklı hale getirir.

Polarize Filtre

Parlama kontrolü yapan bu filtre oldukça iyidir. Su üzerindeki yansımalar, cam üzerindeki yansımalar kısaca yansımalar yok edilebilir. Polarize filtrenin kullanıldığı yerler, renklerin doygunlaştırılması, göğün belli bir bölümünün doygun ve koyu mavi hale getirilmesi, sisin ortadan kaldırılması, deniz ya da göl yüzeylerindeki parlamanın engellenmesi gibi durumlardır. Kontrası oldukça arttırır. Göğün, koyulaştırılmak istenen bölümü ile, kamera ve güneş arasındaki açının 90 derece civarında olması gerekmektedir. Yuvarlak tarzda resimlerin her yerine net yayılmayabilir. olurlar.

Yumuşatıcı Filtreleri

Yayıcı filtreler daha çok portre çekimlerinde kullanılmaktadır. Bu filtreler, yüz hatlarını ve çizgilerini yumuşatmaları ve aydınlık bölgelere gölge vermeleri nedeni ile poz veren modeli daha çekici gösterirler. Manzara vb. fotoğraflarda da kullanılabilir. Alaca karanlıkta çekilen fotoğraflarda ise çok parlak ışıklar engellenerek ışık patlamaları bertaraf edilebilir.

Isıtıcı (warm- up)  filtreler

Fotoğrafa turuncu bir renk katar sıcaklık belirtisi renkleri kullanır. 81A,81B ve 81C gibi farklı ısıtıcı filtreler vardır. C kuvvetli bir filtredir. 81A filtre portre çekimlerinde ten rengine bir canlılık katmaktadır. Ortada olan renkleri dengeleyebilirler fakat olmayan renklere bir etkileri yoktur. Ayrıca farklı efektler için üretilmiş binlerce filtre bulunur. Ancak günümüzde fotoshop etkileri arttıkça bu filtrelerin kulanımı askıya alınmıştır. Doğru bir aydınlatma doğru bir renk istiyorsanız Bergama’ da bulunan İlker Yapıcı Photography, fotoğrafçılıkta usta olan son derece iyi çalışmalar çıkaran stüdyomuza uğruyabilirsiniz.