a
a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

yukarı
a

İlker Yapıcı

Diyafram Nedir ?

diyafram_aperture

Diyafram ışığın lensten geçerek makineye ulaşmasını sağlayan mekanizmadır. Karanlık bir odaya girdiğimizde nasıl ki göz bebeklerimiz daha fazla ışık alabilmek için büyüyorsa fotoğraf çekiminde daha çok ışık ihtiyacımız olduğunda diyafram açıklığımızın da artması gerekiyor.

Dslr, compact ve aynasız makinelerin neredeyse hepsinde bilindiği gibi birçok otomatik pozlama özelliği bulunuyor. Bu otomatik pozlama özelliklerini kullanıyorsanız zaten makine gerekli ayarlamaları sizin için yapıyor. Ama önemli olan bu ayarları manuel pozlama yaparken kullanabilmek. Diyafram konusuna hakim olabilmek ve kendinizi geliştirmek için manuel pozlama ile oldukça fazla fotoğraf çekmelisiniz. Tabi bunların genellikle farklı ışıklarda ve iso değerlerinde olması gerekiyor ki tam olarak kavrayın.

Düşük değerlerde daha fazla ışık girer ve net fotoğraflar elde edersiniz. Fakat fotoğraflarınızın keskin olmasını istiyorsanız diyafram değerinin büyük olması gerekiyor. Ek olarak büyük diyafram açıklığı yani küçük F değeri ile arka planda kalan öğeler bulanık olur. Buna alan derinliği denir ve bu da diyafram ile kontrol edilen bir konudur.