a
a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

yukarı
a

İlker Yapıcı

Daha Keskin Fotoğraflar Çekmek İçin İpuçları

 

  • Birçok fotoğrafçı sadece merkezdeki netleme noktasını kullanır. Öncelikle merkezdeki netleme noktasını kullanarak netlemeyi gerçekleştirir ve sonrasında kadrajını yeniden ayarlar. Bu ise az da olsa netleme mesafesinde kayma yaratır. En ideal çözüm kadrajımızda netleyeceğimiz yere en yakın olan netleme noktasını kullanmak ve netleme yaptıktan sonra kadrajı mümkünse hiç değiştirmeden ve bekletmeden fotoğrafı çekmektir.
  • Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin ISO başarımı oldukça iyileştirilmiş durumda, bu da bize düşük ışık koşullarında bile keskin fotoğraf çekebilme imkanını sunuyor.
  • Polarize filtre kullanmak daha kontrast bir görüntü elde etmenize yarayacaktır. Yansımaları kontrol ederek bazı gereksiz parlamalardan ve haze ya da pus olarak bilinen hava içerisindeki partiküllerden yansıyarak fotoğrafta oluşan istenmeyen sis tabakasından sizi bir nebze koruyacaktır.
  • Aynı marka ve aynı model olsa bile her objektif aynı karaktere sahip değildir. Elinizdeki objektiflerin netleme konusunda hassas bir ayara ihtiyacı olabilir. Günümüz DSLR gövdelerinde artık bu ayarı kendiniz de evde yapabiliyorsunuz ama bu detaylarla boğulmak istemezseniz bir servisten yardım alabilirsiniz.